MIT REJT A CÍMKEKÓD?
Tudod, mi a különbség a csökkentett kalóriatartalmú és az energiamentes között? Vajon ezek a szavak valódi értéket jelölnek, vagy csak az eladások növelését szolgálják? Körülnéztünk a hazai boltokban, és megfejtettük a bűvös jelzők titkait.
Zsírszegény
Mire gondolhatsz? Egyszerűen csak arra, amit jelent: ez az élelmiszer kevés zsírt tartalmaz. Mit jelent valójában? Zsírszegénynek az az élelmiszer nevezhető, amelynek 100 grammjában kevesebb, mint 3 gramm, vagy 1 decijében kevesebb, mint 1,5 gramm zsiradék található, és zsírtartalma a hagyományos élelmiszerekhez képest valóban jelentősen kevesebb. Ez azonban nem feltétlenül egyenlő a csökkent kalóriaértékkel: sok gyártó az ilyen termékekhez is cukrot használ. Érdemes még odafigyelni (ha feltüntetik) a telítetlen és a telített zsírsavak arányára is. Minél nagyobb az előző aránya, annál kevésbé ártalmas az adott élelmiszer a szívre és az erekre.
Természetes alapanyagokból készült
Mire gondolhatsz? Ez az élelmiszer biztosan nem tartalmaz mesterséges anyagokat. A "természetes" jelzőt rögtön azonosítod is az "egészségessel". Mit jelent valójában? Az esetek többségében semmit. Ez a felirat jól mutat a címkéken, de legtöbbször nincs különösebb jelentősége. Az élelmiszerek általában természetes alapanyagokból készülnek, azonban a gyártás során már használhatnak hozzájuk mesterséges készítményeket is.
Hozzáadott cukor nélkül készült
Mire gondolhatsz? Alacsony kalóriatartalom - annyit ehetsz belőle, amennyi csak beléd fér, ráadásul káros következmények nélkül. Mit jelent valójában? Cukrot valóban nem tartalmazó élelmiszer, de azért nem árt az óvatosság. Ez a jelzés még nem jelent egyben kalóriaszegénységet is, a gyártók például cukor helyett más anyagokkal is elérhetik a kívánt ízt. Ilyen például a méz, a kukoricaszörp, a gyümölcscukor vagy az izocukor. Ezek mindegyike kalóriákat tartalmaz, ezért olvasd el alaposan az összetevők listáját is.
Bio
Mire gondolhatsz? Az élelmiszer elkészítéséhez nem használtak mesterséges adalékanyagokat, az állatokat vagy a növényeket nem kezelték gyógyszerekkel vagy más vegyszerekkel, emiatt biztosan jobb ízű és tápanyagokban gazdagabb lett a végeredmény. Mit jelent valójában? Szinte mindig biztos lehetsz abban, hogy a fentiek érvényesek, bár az íz és a tápanyagtartalom ettől nem feltétlenül jobb. Ma már Magyarországon is szigorú szabályozások vonatkoznak a biogazdaságokra, melyeket két hivatalos szervezet is ellenőriz. Ennek ellenére a "bio" szócska csupán ellenőrzött termelési körülményeket jelent, amelynek során nem használható növényvédő szer vagy egyéb erős hatású vegyi anyag, legyen az hormonkészítmény vagy antibiotikum. Ez még nem jelenti azt, hogy a tápanyagtartalom magasabb, sokszor éppen az ellenkezője igaz. Ha bioélelmiszert akarsz vásárolni, ügyelj arra, hogy a címkén megtalálható legyen a két engedélyező szerv valamelyikének logója. A Biokontroll Hungária Kht. a HU-ÖKO-01, az Ökogarancia Hungária Kft. a HU-ÖKO-02 jelöléssel tanúsítja a megfelelőséget. Fontos, hogy a címkén szerepeljen még az "Ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból" felirat is.
Light
Mire gondolhatsz? Alacsony kalóriatartalmú, zsírszegény és/vagy alacsony szénhidráttartalmú élelmiszert tartasz a kezedben. Mit jelent valójában? A gyártók előszeretettel jelölik ezzel a szóval zsírszegény termékeiket (például a margarinokat vagy a joghurtokat), de ugyanígy használják az édesítőszerrel készült italok címkéjén is. A light szó csak az alacsonyabb kalóriatartalomra utal, ettől még az adott élelmiszer tartalmazhat olyan anyagokat, amelyek nem kifejezetten egészségesek - ilyen például a szénsavas üdítőkhöz adagolt foszforsav, amelyet a savanyúság beállítására használnak, de tartósabb fogyasztás esetén csökkenti a csontépítő kalcium felszívódását. Nem beszélve arról, hogy az alacsony zsírtartalom nem jelent feltétlenül alacsony szénhidráttartalmat is.
Koleszterinszegény vagy –mentes
Mire gondolhatsz? Ez az élelmiszer nem tartalmaz sok koleszterint (vagy egyáltalán nincs is benne), ezért egészséges választás. Mit jelent valójában? Ne dőlj be, ha ezt a feliratot például egy olívaolajos vagy étolajos flakonon látod - a növényi eredetű zsiradékok eleve nem tartalmaznak koleszterint. A feliratok jelentése szerint az adott élelmiszer 100 grammja legfeljebb 20 mg koleszterint tartalmaz, ami az engedélyezett napi mennyiségnek mindössze 6%-a. Fontos lehet azonban az is, hogy mennyi az élelmiszer zsírtartalma, ezen belül is a telített zsírsavak aránya. Ezeket megtalálod az összetevők felsorolása mellett.
Csökkentett zsírtartalmú
Mire gondolhatsz? Zsírszegény, egészséges élelmiszerre. Mit jelent valójában? Ez eléggé trükkös meghatározás. Az is elképzelhető, hogy egy gyártó csökkentett zsírtartalmú készítménye több zsírt tartalmaz, mint egy másik gyártó hasonló, de ilyen jelzővel nem ellátott terméke. Hivatalosan akkor tüntethető fel a jelölés, ha az adott élelmiszer legalább 50%-kal kevesebb zsírt tartalmaz, mint a vele összehasonlítható hagyományos termékek. Ha ilyen feliratot látsz, nézd meg az energiatartalmat is, mert ennél a pontnál könnyen lebukhat az, aki csak marketingfogásból írta termékére ezt a jelzőt.
|