PLASZTIKAI SEBÉSZET - SZÉPSÉG MINDEN ÁRON?
A szépségsebészet világszerte egyre nagyobb divat, és már régen nem az amerikai filmcsillagok kiváltsága. Akinek telik rá (és nincs olyan betegsége, amely kizárná a műtétet), bármikor „átszabathatja” csúnyának vélt testrészét.
Egyre több nő (és férfi) fekszik a plasztikai sebész kése alá, hogy vonzóbb, elégedettebb legyen. 2003-ban csak az Egyesült Államokban 1 800 000, tavaly pedig több mint kétmillió szépségsebészeti beavatkozást végeztek.
Vajon hány esetben indokolt a műtét, és mennyien vannak azok, akik az épp aktuális szépségideálnak akarnak megfelelni? A páciensek évről-évre egyre nagyobb változásokat óhajtanak, és egyre több testrész átszabását kérik.
A legújabb adatok szerint az Egyesült Államokban (de majdnem hasonló mértékben Nagy-Britanniában, Francia-, Olasz- és Németországban is) rohamosan növekszik azoknak a száma, akik „tetőtől talpig“ átoperáltatnák magukat. Hisznek abban, hogy új külsővel boldogabbak, magabiztosabbak, sikeresebbek lennének. A felmérések szerint tavaly az amerikai nők 34, és a férfiak 14%-át komolyan foglalkoztatta az „átszabatás“ gondolata. Ebben valószínűleg szerepe van azoknak a reality showk-nak, amelyek a szépségsebészetnek köszönhetően rövid idő alatt radikálisan megváltoztatják a szereplőket. A Fox csatornán futó Hattyú című műsorban átlagos kinézetű vagy csúnyácska tizenhét éves lányok hat hét alatt alakulnak át „gyönyörű hattyúkká“.
Néhány orvos figyelmeztetése -- miszerint pár hét alatt a test ilyen mértékű átszabása hatalmas megterhelést jelent a szervezetnek -- a szépülni vágyóknak mit sem számít. Egy Los Angeles-i plasztikai sebész szerint természetes, hogy nő a kombinált beavatkozások iránti igény. Szerinte az arc egyik részén elvégzett beavatkozás után szükség van egy másikra is, hogy az arc harmonikus maradjon. Ha megoperálják az állat, rögtön ki is húzzák a nyak bőrét, az arcfelvarrást a szemhéjak korrigációjával kombinálják, a kismamáknál pedig a hasat és a mellet szépítik meg egy altatásban. (Egyes klinikákon egy narkózisban két orvos is végez műtétet ugyanazon a betegen.)
Egyre gyakoribbak azok az operációk is, amely során eltávolítják az alsó két bordát, hogy a derék karcsúbb legyen. E beavatkozás iránt leginkább a modellkarrierről álmodozó tizenévesek mutatnak érdeklődést. És ma már az sem lehetetlen, hogy öt-tíz centivel magasabbak legyünk. A sebész az alsó végtagokat először két helyen eltöri, majd egy speciális szerkezetbe helyezi, amely az eltört csontokat minden nap egy milliméterre eltávolítja egymástól. (A „réseket“ aztán a szervezet csontszövettel tölti ki.) A rendkívül bonyolult beavatkozás -- amelyet első ízben gyermekek deformált végtagjainak gyógyítása céljából az ötvenes években végeztek -- azzal is jár, hogy egy évet tolószékben kell tölteni. Világszerte 25 klinikán végzik a beavatkozást. A legnagyobb érdeklődés Pekingben van -- ott már több mint kétezer pácienset „növesztettek meg“.
Korunk szépségsebészete szinte csodákra képes. Innen kivágnak, oda beültetnek és pár hónap után (mert általában csak ekkorra „érik be” igazán a munka gyümölcse!) előnyösebb külsővel és nagyobb önbizalommal tekinthetünk a világra. Mindazonáltal a szépségsebészet nem feltétlenül old meg minden – esetleg lelki eredetű -- problémát. Annak ajánlott a műtét, aki régóta fontolgatja a dolgot, tisztában van a lehetőségekkel, és főleg: saját maga miatt vállalja a „procedúrát”. Azoknak viszont nem, akik párkapcsolati vagy munkahelyi problémáik megoldását látják benne, esetleg valamelyik sztárra vagy művileg kreált „szépségre“ kívánnak hasonlítani.
Ne felejtsük el, hogy senki sem tökéletes. Még a hírességek sem. Elég csak egy topmodell, Linda Evangelista kijelentésére gondolnunk: „Nagyon boldog lennék, ha a valóságban is úgy néznék ki, mint a magazinok címlapjain!”
|