SZŐRTELENÍTÉS - ÁLTALÁNOS TANÁCSOK
Egy amerikai felmérés szerint nyaralás előtt a nők 83 százaléka szőrtelenít, s a szőrszálak eltávolításához borotvát használ. A felmérés szerint a nők 70 százaléka akkor is alkalmazza ezt a módszert, ha felkeresi az orvosát.
A jó idő beköszöntével lekerültek testünkről a vastagabb, melegebb ruhadarabok, és sokaknál aktuálissá vált a fölösleges szőrszálak, a zavaró testszőrzet eltávolítása. Összeállításunkban a szőrtelenítés módszereit, azok előnyeit, hátrányait láthatjátok.
Csipeszelés
Rendkívül aprólékos, s nem is túl megbízható módszer. Ráadásul csak egyes testfelületeken - például a szemöldökön - alkalmazható. A meglehetősen fájdalmas művelet további hátránya, hogy 7-10 nap elteltével kezdhető előlről a művelet. Jótanács: csak akkor hagyjuk vékonyra formázni a szemöldökünket, ha végleg lemondunk a régi formájáról.
Borotválás
Ez a leggyorsabb, legegyszerűbb és legkényelmesebb megoldás, de az eredmény nem tartós és a szőrszálak megerősödnek tőle. Mindenképpen érdemes valamilyen borotvahabot vagy borotvazselét használni, amellyel a művelet könnyebb és biztonságosabb. Ne borotválkozzunk szárazon vagy szappannal, mert az égető, viszkető érzést hagy maga után és szárítja a bőrt. A borotva pengéje mindig legyen éles, különben könnyen megvághatjuk magunkat! Borotválkozás előtt 2-3 percre áztassuk be lábunkat meleg vízbe, mert a felpuhult bőr könnyebben enged! Mindig a szőrszálak növésirányával ellentétesen húzzuk a borotvát. Szőrtelenítés után használjunk testápolót vagy körömvirág krémet, amelyek megnyugtatják, hidratálják a bőrt. A klóros vagy a sós víz - ilyen az izzadság is - irritálhatja a frissen borotvált bőrt, úgyhogy érdemes várni pár órát a fürdéssel, sporttal.
Szőrtelenítő krémek
A borotváláshoz hasonlatosan egyszerű, fájdalommentes, de időigényesebb módszer, mely szintén csak rövidtávra szól. A krémekben található vegyi anyagok allergiát okozhatnak, ezért használat előtt alkarunkon tegyünk próbát. Csak akkor kezdjünk neki a szőrtelenítésnek, ha semmilyen kellemetlen elváltozást (viszketés, kiütések, égető érzés) sem tapasztalunk. Csak előírt ideig hagyjuk a krémet a bőrön, mert a szőrszálakkal együtt a bőr felső hámrétegét is leoldhatják. Mivel ezek a készítmények lúgos kémhatásúak hónalj, arc vagy bikinivonal szőrtelenítésére ne használjuk! Krém használata után is szükséges valamilyen bőrnyugtató balzsam használata.
Meleg gyanta
A szőrtelenítőgyanta méhviasz, parafin és fenyőgyanta meghatározott keveréke. Használata szakértelmet igényel, óvatosan kell melegíteni, mert könnyen meggyulladhat vagy megégetheti a bőrt. Otthoni használatra mindenképpen görgőfejes, mikrohullámú sütőben felmelegítendő vagy hozzá tartozó melegítővel ellátott gyantázó készletet érdemes venni. Várjuk meg míg a gyanta kellően felmelegszik, folyós lesz. A gyantát a szőrszálak növésének irányában vigyük fel. Simítsuk rá a papírcsíkot, és a szőrszálak növésével ellenkező irányban egy gyors mozdulattal rántsuk le. Mindig csak egy kisebb felületrészre vigyünk fel gyantát, és azt is csak egy rétegben. Ha hónaljunkat és bikinivonalunkat is gyantázni akarjuk, azt érdemes a kozmetikusra bízni. Ezek sérülékeny, érzékeny felületek, így óvatosan kell bánnunk velük.
Hideg gyanta
Lényegében ugyanúgy hat, mint a meleg gyanta, csak hevítés nélkül. Kapható folyékony és paszta formájában. A gyantát száraz bőrre kenjük fel, a csomagban mellékelt textil - vagy celofáncsíkokat belenyomjuk, majd hirtelen lerántjuk az egészet. Ez az eljárás is a lábszárra javasolt. Hátránya, hogy a procedura megimétlése csak akkor lehetséges, ha a szőrszálak elég hosszúak. Gyakori a gyulladásveszély!
Hab, zselé
Ha a terméket előszőr használjuk, célszerű próbát végezni a szőrteleníteni kívánt bőrfelületen, a használati utasítás szerint. Ha 24 óra elteltével sem tapasztalunk irritációt, akkor végezzük el a teljes kezelést. Használat előtt a flakont rázzuk fel, majd egyenletesen szórjuk be a bőrfelületet 5 cm távolságból. Ha 5 perc elteltével a szőrszálak eltávolíthatók, akkor öblítsük le a helyet hideg vízzel, ha nem, akkor legkésőbb 10 perc után öblítsünk. Hónalj alatti használatnál a habot permetezzük az ujjunkra, s kézzel vigyük a bőrre! Az eredmény nem túl tartós...
Epilátor
Hosszadalmas és viszonylag fájdalmas módszer, hiszen a gép egyesével tépi ki a szőrszálakat. Az eredmény a gyantázással egyenértékű. Mindig száraz lábon és csak lábon használjuk. A gépet érdemes alkohollal letisztítani, és úgy a helyére rakni.
Végleges szőrtelenítés
Történhet lézeres vagy elektromos eljárással. Az EpiLight eljárás lényege, hogy a kozmetikai lézerkészülékkel - bőrtípustól és a szőrszálak színétől, vastagságától, sűrűségétől függően -egyénre szabott kezelést nyújtanak az erre szakosodott rendelőkben. A lézerrel bármilyen testfelületről "véglegesen", finoman és nyomtalanul eltávolítják a nemkívánatos szőrszálakat. Az eljárás teljesen fájdalommentes, a készülék nem károsítja a környező szöveteket, sejteket, a kezelésnek nem marad nyoma a bőrön. Az eljárás hátránya, hogy meglehetősen drága, s a tapasztalatok szerint a szőrszálak 25-30 százalékos visszanövésére lehet számítani. Magyarországon a Bársony Bőrgyógyászati Lézerklinikán végzik.
Használati tanácsok - borotváláshoz
Az előző évtizedekben a nők szőrtelenítési célokra elsősorban férfi borotvákat használtak. Napjainkban azonban e célra már termékcsaládokat forgalmaznak. így ezek közül ajánlható a Gillette SensorExcel for Woman borotva, amit a női test sajátosságainak megfelelően fejlesztettek ki.
A csúszásmentes, gumibordás nyéllel ellátott borotvakészülék biztonságos fogást és könnyű kezelhetőséget biztosít, s nem okoz sérüléseket.
A Gillette a borotva mellé speciális kozmetikumokat is kifejlesztett. Például a Satin Care borotvazselét, amely hét különböző hidratáló és bőrkondicionáló anyagot tartalmaz. A zselé nedvesen tartja a szőrszálakat, s lehetővé teszi, hogy a borotva gyengéden haladjon a bőrön.
A borotván található aloé tartalmú krémezőcsík azonnal ápolja a frissen szőrtelenített testfelületet.
A borotválás után a bőr megnyugtatására ajánlható a Satin Care testápoló, amelynek használatával megelőzhető a bőr kiszáradása. A hidratáló krém frissíti, bársonyossá, simává teszi a bőrt, s nagymértékben fokozza az ápoltságérzetet is.
Szőrtelenítés után
A bőrt erősen igénybevevő szőrtelenítés után szükség van a fokozott bőrápolásra. A kozmetikai cégek erre is gondoltak, s a hazai üzletekben is bőséges választék áll rendelkezésre speciális, szőrtelenítés után alkalmazandó tejekből, balzsamokból, krémekből, amelyek vitaminokkal, tápláló anyagokkal erősítik a bőrt. De a régebbi módszerek közül a jegelés vagy a hideg borogatás is megteszi a magáét. Ezek jól és gyorsan csíllapítják a fájdalmakat, és megakadályozzák a pörsenések kialakulását.
További tanácsok:
-Szőrtelenítést követően ne használjunk alkoholtartalmú dezodorokat, parfümöket, testápolószereket.
-Ne feküdjünk be a szoláriumba, s mellőzük a napozást is, mert a szakemberek szerint a szőrtüszőknek legalább fél napi nyugalomra van szükségük.
-A sérült, napégette vagy horzsolt bőrt ne szőrtelenítsük, mert sulyos bőrbetegséghez, fertőzéseket okozhatunk. Szőrtelenítésre csak a pihent, nyugalmi állapotban lévő bőrfelület való!
|